Κυριακή, 12 Μαΐου

Προσφορά έργων κ. Ταχατάκη

Πνευματικά πλουσιότερο από σήμερα το 2ο Δημοτικό Αρχανών, μετά τη δωρεά δεκαπέντε ζωγραφικών έργων της κυρίας Ειρήνης Ταχατάκη προς το σχολείο μας. Η Ζωγράφος, η Λαογράφος, η Λογία, η Αρχόντισσα των Αρχανών, η Εκπαιδευτικός και Ποιήτρια Ταχατάκη Ειρήνη, αγκαλιάστηκε από τη σχολική μας κοινότητα και τη δημοτική αρχή σε μια σεμνή αλλά πολύ συναισθηματική τελετή. Τα εγκαίνια της έκθεσης στο σχολείο μας με θέμα τη Μινωική Κρήτη, πραγματοποιήθηκαν παρουσία του δημάρχου Αρχανών-Αστερουσίων κυρίου Μανόλη Κοκοσάλη και αντιπροσωπείας μαθητών και εκπαιδευτικών του σχολείου μας. Στην προσφορά αυτή της κυρίας Ταχατάκη αναφέρθηκε ο διευθυντής Κώστας Παραδεισανός, για το έργο της μίλησε η εκπαιδευτικός Λειβαδιωτάκη Αικατερίνη, ενώ ο δήμαρχος ευχαρίστησε την κυρία Ταχατάκη για την συνολική προσφορά της στον τόπο. Η αναμνηστική πλακέτα, το ευχαριστήριο και τα λιγοστά λουλούδια που προσφέρθηκαν στην κυρία Ταχατάκη, αποτελούν το ελάχιστο δείγμα της αγάπης μας.

Κυρία Ταχατάκη. Τα έργα σας θα κοσμούν το σχολείο μας και θα διδάσκουν παντοτινά τους μαθητές μας για τις αξίες του Μινωικού Πολιτισμού. Σας ευχαριστούμε, σας ευγνωμονούμε, σας αγαπάμε!!!

2ο Δημοτικό Αρχανών, 6-6-2019